Sevgili Arkadaşlar, Diyabet Dostlarımız,

Mutluluklarıyla, üzüntüleriyle, hoş sürprizleriyle, hayal kırıklıklarıyla, aramıza yeni katılanlarıyla, aramızdan ayrılanlarıyla 2021 yılını geride bırakmamıza saatler kaldı….

Her şeyden önce aramıza yeni katılanların iyiliklerle, mutlulukla, sağlıkla büyümesini; aramızdan ayrılanların hep iyilikleriyle anılmasını, yeni çıktıkları yolculuklarında huzur içinde olmalarını diliyoruz.

Her yeni yılda içimden aynı şeyi geçiriyorum, zor zamanlarda ve bazı önemli kararları almada hep bir tarih koymak isteriz ya, işte Yeni Yıl başlangıcı öyle tarihlerden biri. Silkelenip toparlanma, kendimiz, ailemiz ve sevdiklerimizin varlığı için şükredip, günümüzü ve geleceğimizi yeniden tasarlama zamanı, elimizdekileri doğru değerlendirip doğru atılımlar ve/veya yeni başlangıçlar yapma zamanı…

Sağlığımıza her zamankinden çok dikkat etmemiz gereken bir dönemdeyiz, dünyanın ortak sorunu COVID-19 tüm yaşamımızı etkilemeye devam ediyor, mücadelede korunma – aşılar, maske kullanma, sosyal mesafeye dikkat, iyi havalandırılan yerler çok önemli, ama maalesef bilgisizlikten, ihmalden, belki de iki yılın verdiği yorgunlukla çok sayıda kişi bunlara dikkat etmiyor.

Sadece COVID-19 değil, bu dönem de grip, pnömokok enfeksiyonları da hepimizi, özellikle de yaşlıları, kronik hastalık gibi risk gruplarını daha da çok tehdit ediyor. COVİD-19’un yanı sıra pnömokok ve grip aşılarını eksik yaptıranlar hem kendilerini hem sevdiklerini hem de yaşadıkları toplumun sağlığını riske atıyorlar. Onları bilgilendirmek, neden ihmal etmemeleri gerektiğini bıkmadan usanmadan anlatmak toplum sağlığı açısından hepimizin görevi.

2022 yılı beraberce iyileşeceğimiz, sevgiyle saygıyla birbirimizi kucaklayacağımız, iyiliklerle, mutlulukla, sağlıkla dolu bir yıl olsun….

Sevgi ve saygılarımızla

Prof. Dr. Şehnaz Karadeniz
Diyabetle Yaşam Derneği Genel Başkanı

Aralık 2021