COVID-19 DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE HAYATLARI GİTTİKÇE ARTAN HIZLA ETKİLİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 10 Kasım’da yayınladığı Durum Raporu’na göre COVID-19 vaka sayısı bir önceki haftaya göre %8 arttı, yani 3.6 milyondan fazla yeni vaka ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü ülke Sağlık Bakanlıklarından gelen rakamları açıklıyor. Bazı ülkeler PCR testi pozitif çıkan hasta ve hasta olmadığı halde hastalığı taşıyan kişileri yani toplam yeni vakaları Dünya Sağlık Örgütü’ne iletirken, bazı ülkeler ise sadece hastaneye yatırılan hastaları yeni vaka sayısı olarak iletmektedir. Ek olarak, çok sayıda ülkede PCR testi yaygın olarak kullanılamamaktadır. Daha da önemlisi hasta veya taşıyıcı olan kişilerin neredeyse yarısında test negative çıkabilmektedir.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda, DSÖ’nün 11 Kasım tarihli raporda bildirilen bir önceki haftaya ait, Kuveyt’in tüm nüfusundan biraz fazla olan bu rakam çok daha ürkütücü boyutlardadır.

Avrupa Bölgesi son 1 haftada yeni vaka ve ölüm oranlarının en fazla arttığı bölge. En fazla yeni vaka sayısı bildiren ülkeler ise A.B.D., Fransa, Hindistan, İtalya ve Birleşik Krallık.

Türkiye’de de rakamlar hızla artıyor, ve bu nedenle bir yandan doğru maske kullanımı, sosyal mesafenin önemi ve hijyen konularında farkındalık arttırılmaya çalışılırken, bir yandan da iller ve ülke düzeyinde ek tedbirler alınmaya çalışılıyor.
Hem kullananların hem de kullanılan ortamdaki kişilerin sağlığını tehdit eden sigara içme yasağı, COVID-19 tedbirleri nedeniyle 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren genişliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın 11 Kasım tarihli Koronavirüs Tedbirleri Konulu ek genelgesinde; “maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek” maddesi bulunmaktadır.

İçişleri Bakanlığı’nın 11 Kasım tarihli Koronavirüs tedbirleri konulu ek genelgesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-tedbirleri-konulu-ek-genelge